‘The Age of the World’s Oldest Tree’

Najstarszym drzewem na świecie jest kolonia o nazwie Pando, która dzieli się jednym podziemnym systemem korzeniowym. Jest to zagajnik drzew położony w Fishlake National Forest w Utah w Stanach Zjednoczonych. Jego wiek szacuje się na ponad 80 000 lat. Pando przetrwał tak długo dzięki klonowaniu i wzroście nowych drzew, które są częścią tego zagajnika. Stare drzewa są zastępowane nowymi, ale system korzeniowy jest wciąż wspólny.

Innym bardzo stare drzewo jest Old Tjikko, odkryte w 2008 roku w Szwecji. Jego wiek szacuje się na 9550 lat. Choć jest to pojedyncze drzewo, przetrwało również dzięki klonowaniu, choć nie jest kolonią drzew jak Pando. W przeciwieństwie do Pando, Old Tjikko odtworzyło swoje gałęzie i korzenie w tym samym miejscu. System korzeniowy Old Tjikko liczy około 10 000 lat, podczas gdy jego poszczególne gałęzie zazwyczaj żyją przez 600 lat, a nowe rosną na ich miejscu.

“Nieoznaczony górski sosna bristlecone” uważany był za najstarsze pojedyncze drzewo na świecie. Jego wiek szacuje się na 5062 lata. Oszacowano to w 2010 roku przez Toma Harlana, a w 2012 roku bezimienne, duże sosna została oficjalnie uznana za najstarsze drzewo na świecie. Niestety w 2017 roku ten status został unieważniony, ponieważ nie odnaleziono próbek z rdzenia Toma Harlana. Nie było więc możliwe potwierdzenie wieku.

Do 2012 roku najstarszym znanym drzewem na świecie było Methuselah („Methuselah”) rosnące w hrabstwie Inyo w Kalifornii. Jego wiek szacuje się na 4 850 lat. Methuselah został odkryty w 1957 roku przez Toma Harlana. Według obliczeń, to drzewo wykiełkowało około 2832 p.n.e., co czyni je starszym od egipskich piramid.


Posted

in

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *